Głos matki

 

Już 18-tygodniowy płód jest w stanie słyszeć. Słyszy przede wszystkim głos matki, który dociera do niego drogą kostną, przez kości kręgosłupa. Dlatego też, jak udowodniono, noworodek w parę godzin po urodzeniu reaguje bardziej na głos matki niż na głos obcej osoby. Płód, a później dziecko, stopniowo przyswaja słuchowo wszystkie cechy głosu matki: barwę, natężenie, rytm... Jest to dla niego podstawowe źródło stymulacji sensorycznej. Rejestruje również emocje zawarte w tym głosie.

W specyficznych przypadkach konsultant Metody Tomatisa® może zaproponować nagranie głosu matki na specjalnym sprzęcie. Takie nagranie przetwarzane jest za pomocą bramkowania elektronicznego z przypisaniem odpowiednich wartości parametrów. Celem stosowania głosu matki jest ponowne nawiązanie pierwotnej więzi między tym głosem a przeżyciami danej osoby.

"Każda jednostka podąża drogą, która zaczyna się od dialogu embrionu z matką, a kończy się integracją ze społeczeństwem".

Droga dźwiękowa stanowi pewien wzorzec rozwoju człowieka w dziedzinie percepcji i wydawania dźwięków, który działa restrukturyzująco na psychikę na płaszczyźnie emocjonalnej, językowej i poznawczej. Dlatego wykorzystujemy "głos matki", aby pomóc dzieciom z poważnymi problemami w komunikacji i adaptacji do środowiska rodzinnego i społecznego.Dla kogo?

Przede wszystkim dla dzieci , nastolatków z poważnymi problemami w komunikacji i adaptacji społecznej (np. dzieci autystyczne).


Klasyczna droga dźwiękowa w ramach Metody Tomatisa®️ wymaga czasu więc składa się aż z 6 etapów.